COMMUNITY VOLUNTEERS

facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssyoutubeinstagramfacebooktwittergoogle_pluslinkedinrssyoutubeinstagram

Everybody can be great. Because anybody can serve. You don’t have to have a college degree to serve. You don’t have to make your subject and your verb agree to serve…You don’t have to know the secod theory of thermodynamics in physics to serve. You only need a heart full of grace. A soul generated by love -Martin Luther King

At Wadadia we deeply value the passion and energy that each volunteer brings to the table.

Below are  our valued volunteers.

NAME OF CHV’S                  COMMUNITY UNIT               LINK FACILITY
MUMIAS WEST SUB-COUNTY

1 JARED NANDWA                         SHIHAKWA C.U               BUNGASI
2 PETER OLOO
3 HELLEN ANYANJE
4 CELESTINE AKOTH                    BUKAYA C.U                      BUKAYA
5 ESTER WESONGA
6 JOSEPH PARASI
7 RUTH AWUOR
8 PHAUSTINE OTONDE               MASINJIRA C.U                BUKAYA
9 FLORENCE NANDWA
10 SUZZANE MUKHWANA
11 AMZIA ABDALLAH                  ICHINGA                      MUMIAS MODEL
12 HASSAN WASABO
13 ENCEN TARIA
14 MARIAM SHITANDU
15 MARGARET KWEYU
16  NURU ANYANGO
16 JACKLINE VUTITA TOWNSHIP ST. MARYS AND MUMIAS MODEL
17 AMINA AKEKI
18 EMMANUEL KOMBO
19 MELENIA ORACHA
21 BONFACE WESONGA
22 ANN ATEKA                              MATAWA              MUMIAS MODEL
23 MAXMILLA WASHIKA
24 PAULINE NJOKI                     CAMCON                MUMIAS MODEL
25 MARY MATALANGA
26 MAXMILA MAKOKHA

KHWISERO SUB-COUNTY

27 CHARLES OKOKO                  MWIKALIKHA              KWISERO
28 JOSEPH AMANI
29 WINFRIDAH MANYASI
30 PHANICE ONIANGO
31 MARY NYANGUKA
32 AGNES MALI
33 SARAH ESHKUMO
34 MERSELA OKUMALI
35 SUSAN ANINDO
37 MILDRED OKUDOYI
38 ALICE NANYAMA
39 PETRONILA ANYANJE              EMALINDI                  KWISERO
40 DINAA OYOLO                             SHIBINGA
41 WYCLIFE OKELLO
42 JANET MAKHOTSA                    DOHO
43 ENOCK OKWAKO
44 CHARLES MUKWATA
45 PHELESIA EMISIKO
46 JOHN ODUNDO
47 DOMINICUS OFULA                    MUHAKA
48 JULIUS OMUNGALA                   MUNDEKU
49 RUTH OKUTOYI
50 JANE MADARA                             MULWANDA                 MULWANDA
51 JANET LUKA;E
52 MAGDALINE                                  SHIONGOLA
53 GRACE NASIMIYU                       KHUSHIKU
54 ALLAN CHITERI                           IKOMERO
55 FLORENCE WANYONYI             IKOMERO
56 PRISCAH MURANJE

MATUNGU SUB-COUNTY

57 BENTEH AUMA                  INDANGALASIA Francis Wamono (Chew)
58 MARGARET ADHIAMBO
59 JANE KHALAYI
60 EMMILY ODIMA                                MUNGUNGU
61 DAVID NAFUKO                                NAMULUNGU
62 CHRISTINE OMULAYI
63 SHAKILA SHEMENA
64 HADIJA OSUNDWA
65 CHRISANTUS ACHAMI                  MAYONI                         MATUNGU
66 CHRISPINUS ARACHINJI
67 ABDALLAH OKWOMI
68 SELLA MUTOTO
69 EVERLINE ATSIENO
70 NEREAH AUMA
71 MOURINE JUMA                          LUNG’ANYIRO            LUNG’ANYIRO
72 ANNAH ALOBO
73 STEPHEN OKARA                        MUNAMI                      LUNG’ANYIRO
74 STEPHEN ONGARO
75 VIOLET OGOLA
76 ROSALINA AMBANYASI             KHOLERA ‘D’
77 HELLEN MUKHWANA
78 JUMA MWANGA                           KHOLERA ‘A’                   SHIBANZE KOMORODISPENSARY
79 IRENE KUNDU
80 VIOLET WESONGA                     KHOLERA ‘B’                SHIBANZE KOMORO DISPENSARY
81 CATHERINE WAMALWA
82 VICTOR MUMIA                            NAMAMALI                    MIRERE
83 MWANAIDI MUSA
84 ROSELYNE WANGARA
85 PAUL SYLVESTER                         KHALABA                       KHALABA
86 REGINALIDA TABATA
87 MERCYLNE OSANYA                    MUSAMBA                      KHALABA
88 PETRONILLA WAMALWA
89 CHRISTINE OYOMBA

MUMIAS EAST SUB-COUNTY

90 IDD MACHENGO                             LUBINU A,                      LUSHEA
91 SALOME AMISI
92 CONSLATRICKS MUTIMBA          LUBINU B,                  ELWASAMBI
93 WILRIDA WANGA
94 INVIOLATA A. NYONGESA            KHAUNGA                    KHAUNGA
95 MERCELINE KHAMALI
96 SHERRY OMINDE                            ELUCHE                         ELUCHE
97 CHRISTINE SHIKUKU
98 SHEILA NYENDE                             MUSANGO                    MAKUNGA
99 EVERLINE A. MIKI
100 ALICE A. ANYANGO
101 SELPHER N. MUCHENYA
102 GRACE O. WAKHU
103 SAMWEL MAKOKHA
104 LILIAN A. SHISIA
105 MWANAISHA O. ANAKALA
106 ERNEST SAKWA                                  SHIANDA                    SHIANDA
107 SARA NANGABO
108 PHAUSTINE MUNYEKENYE            MALAHA                     MALAHA
109 VITALIS ERIMA
110 CHARLES KWEYU
111 IDD OKERE                                              KAMASHIA             KAMASHIA
112 SHEILA ANYANGO
113 JESICA BARASA
114 RUTH SAMBA

BARINGO COUNTY CORPS NAME

No.    CRP Name                                                        Sub-County
1 RAEL KEIS SOUTH                                                BARINGO
2 MONICA CHESANG                                               SOUTH BARINGO
3 PAMELA J. SORTOI                                               BARINGO NORTH
4 GLADY’S J. LIMO                                                    BARINGO NORTH
5 IRENE CHEPKONGA                                             BARINGO NORTH
6 DORCAS CHEPSIET                                               MOGOTIO
7 DAMARIS CHEPTOO                                             KOIBATEK
8 JECINTA W. KIYAI                                                KOIBATEK
9 STANLEY NAITALE                                               EAST POKOT
10 IRENE C. TERER                                                  MOGOTIO
11 ANN M. RUTTO                                                     KABARNET
12 REBECCA MUYEKULE                                       MOGOTIO
13 JOSEPHINE JAHENDA                                      BARINGO NORTH
14 BENEDICTOR CHESEREK                                BARINGO NORTH
15 PRISCILLA KANDA                                             M/WEST
16 BETTY BIWOTT                                                   M/WEST
17 SALOME J. SUTER                                              M/WEST
18 PHYLIS J. CHEMWENO                                   KEIYO NORTH
19 MIRIAM TOROTICH                                          KEIYO NORTH
20 ABIGAEL KORIR                                                KEIYO SOUTH
21 MARY MAIYO                                                      KEIYO SOUTH
22 RUTH RONO                                                       KEIYO SOUTH

BUNGOMA COUNTY CORP’S

No. CRP Name                                                 Sub County

1 BUSHENDETI K MTAI                                    CHEPTAIS
2 KENES MUKHAMIRA                                     CHEPTAIS
3 HELLEN N MAUKA                                         CHEPTAIS
4 FLORENCE N MATABILI                               CHEPTAIS
5 JANEPHRICE T TALIAN                                CHEPTAIS
6 HELLEN M MAKOE                                        CHEPTAIS
7 MARGARET WANYAMA                                CHEPTAIS
8 HILLARY SAKONG                                         CHEPTAIS
9 FLORENCE C JUSTUS                                   CHEPTAIS

SIAYA  COUNTY CORP’S

  1. MOURINE A.O. RAPENDA                   SIAYA
  2. MARTIN OTIENO                                   RARIEDA
  3. EMMANS JAGOGO                                 BONDO
  4. MARY OLAMBO RARIEDA                   BONDO
  5. CAREN ATIENO ONYANGO                 RARIEDA
  6. ROSE ADOYO OTIENO                          RARIEDA
  7. YUNIS ADHIAMBO JUMA                    TOWNSHIP
  8. JANE A. ATIENO                                      SIAYA
  9. LILIAN ACHIENG OPIYO                      GEM
  10. MONICAH AUMA ODIEL                       GEM
  11. JUDITH ADHIAMBO ODHAKO           GEM
  12. LILIAN ACHIENG OPIYO                      GEM
  13. MILLICENT AWINO ODUOR              SIAYA
  14. VICTORINA WANJIRI                           BONDO
  15. BENTER OTIENO                                   GEM
  16. CAROLYNE ATSIENO                           UGENYA
  17. MOURINE A.O. RAPENDA                  RARIEDA
  18. FRANSICA ALUOCH LUNDA              BONDO
  19. ROSE AKOTH ODUOR                          SIAYA
  20. JANE AUMA OSANDO                          BONDO

WEST POKOT CORP’S NAME

 No.              CRP Name                                         County

1  RHODA CHELIMO                                  CENTRAL POKOT
2  DICKSON KAMATIRA                            CENTRAL POKOT
3  RAPHAEL LONGOLAN                           WEST POKOT
4  SAMWEL LOLEMOI                                 NORTH POKOT
5  PENNINAH CHEMTAI                             SOUTH POKOT
6  MUSA CHEPOLET                                     EAST POKOT
7  MARY NAIKAN                                           NORTH POKOT
8  RHODA LONGOLERENG                        WEST POKOT
9  JANE LORKONGOLE                                SOUTH POKOT
10  DORCILLA LOMERY                               SOUTH POKOT
11  SELINA LONGIRO                                    CENTRAL POKOT
12  MERPUS CHEPTOIYO                             WEST POKOT
13 SUSAN CHEMISTO                                    EAST POKOT
14 JANNEFER LOKEDI                                  EAST POKOT
15 JOHN LOKWANYANG                              EAST POKOT
16 LOKWALE KOMIKORU                            WEST POKOT
17 DORCAS CHEPUSIA                                  WEST POKOT
18 JULIANA CHEPUCHUMBA                     WEST POKOT
19 PENINAH CHEMTAI                                 KIBICHBICH

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailfacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail